Go to Top

Yeme Bozukluğu Hastalıkları Çığ Gibi Büyüyor!

Şurada Paylaş:

Moda endüstrisinin manken kriterleri ve sosyal medyanın özellikle gençler tarafından sıkça kullanılmasından sonra algı olarak herkeste zayıf olma takıntısı oluştu. Güzelliğin yalnızca zayıflıkla olabileceğine kendimizi inandırmış durumdayız. Problemin kökenine baktığımızda ise bizi mutlu yapacak olan şeyin standartta ne varsa o olduğuna inandırmamız. Yani yeterince genç, yeterince zayıf ve yeterince hoş görünmek.. Oysa öncelikle kendi var olan güzel yanlarımızı ortaya çıkarsak ve herkesin kendine özgü özellikleriyle güzel olduğunun farkına varırsak her şey çok daha kolay, herkes çok daha güzel olmaz mı?

Yeme Bozukluklarının Çeşitli Formları Var

Yeme bozuklukları hastalıkları öyle yaygınlaştı ki farkında olmadan her birimiz aslında risk altındayız. Bu formlardan en sık görülenlerini kısaca özetlersek;

  • Anoreksiya Nervosa : Kişi çok zayıf olmasına rağmen aynaya baktığında psikolojik olarak kendisini kilolu görüyor, yemek yemeyi reddediyor. Aynı zamanda tartılacağı zaman üzerine kıyafetlerini kat kat giyerek herkese aslında normal kiloda olduğunu ispatlamaya çalışıyor. Bu kişiler daima yemekler hakkında fazlaca bilgi sahibi olduğunu iddia ediyor ve tedaviyi reddediyor. Bu kişilerin tedavisinde doktor, diyetisyen, psikolog ve ailesi birlikte bir ekip olarak hastaya destek olması çok önemli.
  • Blumia Nervosa : Blumik hastaların yeme atakları genellikle psikolojik travma yaşadıklarında ortaya çıkıyor. Bir başka formu ise kişi kendini çok aç bırakıyor ve sonrasında yeme atağı geçirerek tüm yediklerinden pişmanlık duyup, yediklerini çıkarıyor. Bu kişiler yediklerini çıkarabilmek için laksatif ilaçlar kullanıyor veya parmaklarıyla kusma refleksini uyandırıyor.  Hastaları günlük hayatta tespit etmek aslında çok da zor değil.. Kusabilmek için kullandıkları parmaklarında genellikle diş izleri, yaralar oluyor veya yemek sonrası hemen lavaboya koşuyor. Özellikle gençlerde görüldüğü için ailelerin çok dikkatli davranmasında fayda var.
  • Gece Yeme Sendromu : Geceleri aniden uyanıp kendinizi buzdolabının önünde buluyor ve tatlı olan ne varsa yemek istiyorsanız durum kritik demektir. Gün içinde aldığınız kalorinin çok daha fazlasını akşam yemeğinden sonra, sık sık uykudan uyandıran açlıklarla alıyorsanız ve son dönemde kilonuz git gide artıyorsa tahlillerinizi yaptırıp, doktorunuza danışın ve bir diyetisyen desteği almayı ihmal etmeyin. Tedbirinizi ne kadar erken alırsanız o kadar hızlı sorunu çözersiniz unutmayın.

Dünya’da Yeme Bozuklukları İstatistikleri

  • Amerika’da 30milyon kişi yeme bozukluğuna sahip.
  • Her 62 dakikada bir yeme bozukluğu sebebiyle bir kişi hayata veda ediyor.
  • Beden ve ruh hastalıkları içinde ‘Yeme Bozuklukları’ en yüksek ölüm oranı sonucuna sahip.
  • 50 yaşın üzerindeki kadınların% 13’ü, yeme bozukluğu davranışları ile uğraşmaktadır.
  • Görevine aktif bir şekilde devam eden askeri personelleri takip eden bir araştırmada, araştırmanın başında yeme bozukluğu yaşayan kadınların oranı % 5,5’iken erkeklerin % 4’ü yeme bozukluğuna sahipti. Hizmetin devam etmesinden sadece birkaç yıl sonra % 3,3 daha fazla kadın ve % 2,6 daha fazla erkek de yeme bozukluğu gelişti.
  • Yeme bozuklukları tüm ırkları ve etnik grupları etkiler. Genetik etmenler, çevresel faktörler ve kişilik özellikleri tümüyle yeme bozukluğu davranışının gelişmesinde etkili olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder