Go to Top

Yağ Aldırmak Riskli Midir?

Şurada Paylaş:

Yağ aldırmak ile ilgili yayımlanan haberi görünce çok üzüldüm. Tabii olayın detaylarını tam bilmiyorum ama yağ aldırmakla ilgili genel olarak bir bilgi vermek belki merak eden hastalar için yararlı olabilir diye düşündüm.

Bu ameliyatın risklerinden bahsetmeden önce birkaç noktaya değinmek isterim. Yağ aldırmak veya Liposuction yanlış bilinenin aksine bir kilo verme ameliyatı değil, bir vücut şekillendirme ameliyatıdır. Bu ameliyatta amaç; hastayı aşırı kilolarından kurtarmak olmadığını maalesef çok az hasta biliyor. Tek seansta bir obez hastayı liposuction ile normal kilosuna kavuşturmak fiilen uygulanabilirse de tıbben doğru değil ve bu şekilde yapılan bir müdahale hastanın hayatını ciddi şekilde riske atar. Ameliyatın her seansında alınabilecek maksimum yağ miktarı bilimsel olarak bellidir ve bu hastanın kilosunun %7’sidir. Ayrıca işlem esnasında alana verilen birtakım ilaçlarla yağ dokusundaki kan miktarı minimuma indirilip, alınan yağ dokusu ile birlikte vücuttan çıkan kan miktarı en alt seviyede tutulur. Etkin bir kanama kontrolü ile alınan her litre yağ için kaybedilen kan 10 mililitre olup diğer tekniklerde 100 mililitreye kadar çıkabilir.

RİSKLİ MİDİR? Sorusuna gelince, tüm cerrahi müdahaleler gibi yağ aldırmak da birtakım riskler içerir. Riskleri iki gruba ayırmakta fayda var.

Birinci grup, işlem sürecinden kaynaklanan risklerdir. Anestezi riski, kanama riski, iç organların hasarı, enfeksiyon, derin ven trombozu (bacakların derin toplar damarlarında pıhtılaşma), bu grupta yer alıyor. Bunlardan en yüksek hayati tehlikeye sahip olanı yağ embolisi denilen yağ parçacıkların kana karışıp hayatı organlarda hasara yol açmalarıdır. Bu risk çok çok nadir görülür fakat, önlem için ameliyat başlangıcında verilen ilaçlara rağmen ortaya çıkabilir ve ne yazık ki ölümcül bir risktir. Bu parçacıklar sadece akciğere yerleşirse akciğer embolisi denilen duruma sebep olur.

İkinci grup, yanlış uygulamadan kaynaklanan risklerdir. Aşırı miktarda yağ almak, kanama kontrolü yetersizliği, ameliyat sonrası sıvı ve elektrolit tedavisi yetersizliği gibi riskler önlemi alınabilen risklerdir, doğru ve rasyonel bir cerrahi müdahale ile bu risklerden uzak durmak mümkün.
Son olarak bunu söylemek isterim ki risksiz ameliyat yoktur, sadece ameliyatın türüne göre riskler ve risklerin arz ettikleri önem değişir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder