Go to Top

Sağlıklı Ara Öğün Alternatifleri

Şurada Paylaş:

Gün içinde hep dışarda oluyorsunuz ve ne yiyeceğiniz konusunda sorunlar mı yaşıyorsunuz? Uzun süren açlıklar sonrası düşen enerjinizin artmasına ve sağlığınızın korunmasına yardımcı olun.  Evde akşamdan hazırlayacağınız pratik öğünlerle günü verimli hale getirmeniz oldukça kolay!

Salata Tarifi

Yıkayıp kuruttuğunuz ıspanakları, kilitli bir kaba koyun ve bıçak yardımıyla ufak parçalara bölün. Bir iki tane dolmalık biberi ayıklayıp dilimleyerek ekleyin. 1 küçük boy beyaz turp soyarak dilimleyip ilave edin. Haşlanmış kara buğday veya yeşil mercimek, nohut hangisini seviyorsanız 1 çay bardağı kadar ilave edin. 3 tam ceviz içi ile birlikte dilimlediğiniz limonu da kaba ilave edip kapağını kapatın. Ertesi gün limonu taze sıkarak tüketin.

Wrap

Uno’nun tam buğday lavaşını hiç denediniz mi? Harika bir öğün alternatifi olarak kullanmanız mümkün. 1 dilim lavaşın içerisine 2-3 dilim sert beyaz peynir, 2-3 dilim hindi füme ve yeşilliklerle dürüm şeklinde sarın ve  içerisine 3 tam ceviz içini parçalara ayırarak ilave edin. Wrap yaparken içerisine kullanacağınız dolgu maddesini light ton balığından yana da kullanabilirsiniz. Hemen 3 dakika içerisinde hazırlayacağınız bu öğünü yeşilliklerle zenginleştirip sağlıklı bir öğün yapmış olursunuz. Afiyetle öğle yemeği yerine tüketebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi

Yulafı her haliyle sevenlerdenim ve sıkça tüketmeye özen gösteriyorum. Geceden hazırlayacağınız yulaf lapasını taze meyvelerle zenginleştirip aroma vererek tüketmeyi deneyin. Pişman olmazsınız. 3 yemek kaşığı yulaf ezmesini 1 çay bardağı kadar suyun içerisinde orta ateşte pişmeye bırakın. Kabarcıklar çıkmaya başlayınca içerisine 1 çay bardağı laktozsuz süt ilave edin. Hafif kıvam aldığında ( çok katılaşmasın çünkü sabaha kadar dolaptayken yulaf şişmeye devam edecek) ½ elmayı rendeleyerek içerisine ilave edin. Dilerseniz içerisine keçi boynuzu unu ilave ederek farklı bir aroma da katmanız mümkün. Çok az daha (maksimum 2 dakika) pişirdikten sonra altını kapatın ve saklama kabınızda dolapta bekletin. Sabah çıkarken yanınıza alın ve kalan yarım elmayı üzerine dilimleyin. Lapanızla birlikte 2 tam ceviz içi veya 8 adet badem tüketebilirsiniz.

Kuru yemişler/meyveler

Çantanızda daima 1 çay bardağı kadar leblebi (sarı-beyaz farketmez), 8 adet badem, 3 tam ceviz içi, 8-10 adet fıstık/fındık/kaju gibi sağlıklı yağlardan bulundurmaya özen gösterin. Leblebi ile karbonhidrat aldığınızı unutmayın. Ceviz, badem, fındık, fıstık veya kaju yerseniz herhangi ikisini seçin ve diğerlerini ertesi güne saklayın. Porsiyon kontrolünün önemli olduğunu unutmayın.

Kuru meyvelerin de mutlaka şeker ilavesiz olanlarından tercih edilmesi gerekir. Yediğiniz 1 kuru incirin bir porsiyon meyve olduğunu, 4 kuru kayısının da yine bir porsiyon meyve yerine geçtiğini aklınızda bulundurun, porsiyon kontrolünü elden bırakmayın. Mümkünse tercihlerinizi daima taze meyvelerden yana kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder