Go to Top

Obezite Sonrası Estetik Cerrahi

Şurada Paylaş:
Obezite sonrası estetik ameliyatlar; genellikle vücudun yağlardan arındırılmış bölgelerindeki cilt fazlalıklarının oluşturduğu deformiteleri gidermek için yapılan ameliyatlardır.


Genellikle obezite cerrahisi genç hastalarda olduğu için kombine, tek saensta ve uzun süreli ameliyatlar olarak yapılır. Daha yaşlı ve problemi olan hastalarda ya da 3 seans opsiyonu tanınabilir. Çünkü genelde ek hastalıkları olabiliyor. Kalp ya da solunum problemi olanlarda ameliyat süresini belirli bir sınırın üzerine çıkarmamak adına aşamalı bir ameliyat planlanır.


Ameliyat Kapsamı:
Genellikle en önemli deformasyon gövdede olduğu için; ameliyat sırt, bel, karın ve göğüs kısmını kapsıyor. En önemli bölgeler bunlardır. Bundan sonra önem arz edenler uyluk bölgesindeki deformiteler ve kol bölgesindeki sarkmalardır.


İlk seansta odaklanılan her zaman sırt, bel ve karın bölgesidir. Ek olarak meme toparlama ve meme küçültme, erkeklerde jinekomasti ameliyatları yapılır. Bundan sonraki aşamalarda uyluk germe ve kol germe ameliyatları yapılır. Bu işlemlerin süreci deformiteye bağlıdır.


Ameliyat Öncesi 
Ameliyat öncesi obezite tamamen ortadan kalmış olması ve tedavinin tamamlanmış olması lazım. Hastanın en az 3 ay da ideal kilosunda kalması gerekiyor. Sonrasında ameliyat planlanabilir.


Ameliyat öncesi yapılması gereken testler vardır. Obezite sonrası özellikle karaciğer fonksiyon testleri çok önemlidir. Çünkü uzun süre anestezi alacakları için mutlaka karaciğer fonsiyon testine dikkat etmek gerekiyor.

Hastaların ameliyat öncesinde sigarayı bırakmaları çok önemlidir. En az 3 hafta öncesinde sigarayı bırakmış olması gerekiyor. Hastada büyük kesiler olacağı için, sigara kullanımı akciğerlerinin durumu ve yara iyileşme sürecini negatif etkiliyor.


Hastanın kullandığı ilaçlar ve özel bir durumu varsa mutlaka öncesinde belirtmesi gerekiyor. Özel durumlarda tedavi planı değişebiliyor.


Ameliyat Süreci ve Sonrası
Ameliyat 6-12 saat arasında sürer. 12 saate kadar hastanın genel sağlık durumuna göre devam edilebilir. Hasta ameliyattan sonra 2 veya 3 gün hastanede yakın gözlem altında kalır. Çünkü yapılan detaylı ve büyük bir ameliyattır. Fiziki faaliyet genelde en az 1 hafta – 10 gün için kısıtlanır. Hasta çok sıkı korseler giyer. Sadece yataktan inip lavaboya gitmesi serbesttir. 1 hafta sonrasında normal faaliyetlerine devam etmeye başlar.


3. haftanın sonrasında hasta normal günlük aktivitelerine devam edebilir. Çok bölgeye müdahale yapıldığı için yürüyüş dahil 3. haftaya kadar kısıtlanır. Spor 6. haftadan sonra serbesttir.


Obezite sonrasında oluşan deri fazlalığını düzeltecek, ameliyat dışında bir başka yöntem bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder