Go to Top

Kahvaltınızı krallar gibi yapın!

Şurada Paylaş:

Tüm gece biz uyurken çalışmaya devam eden vücudumuzun sabah uyandığımızda en önemli yakıtıdır kahvaltı.. Kimi kahvaltısını kahve ile geçiştirirken kimi yalnızca kuş sütünü eksik eder sofrasında.. Nedir doğrusu diye sorarsanız geçmişte en güzel cevap verilmiş aslında. ‘’Kahvaltı bir imparator, öğle yemeği bir kral, akşam yemeği bir fakir gibidir’’ Yani hakkını vererek yapılması güzeldir. Ne aç karnına koşmak sizi daha çok zayıflatır ne de suya limon sıkarak içmek. İşin sırrı sabah kalktıktan sonra bir saat içinde yapılan kahvaltıda, gün içinde dengeli beslenmekte gizlidir.

Kahvaltı yapmanın hayatımıza etkileri nelerdir?

  • Kahvaltı, gün içinde artan enerji ihtiyacınızla birlikte, uyandıktan sonra vücudunuzun verimli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlar.
  • Kahvaltı yapmak metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olur. Sabah uyandıktan sonra 1 saat içerisinde kahvaltınızı yapmaya özen gösterin. Kahvaltınız geç saate kalacaksa pratik bir ara öğün yapmaya çalışın.
  • Kahvaltı yapmadığınız zaman vücudun çalışma hızı bir tık daha düşer, kilo almaya başlarsınız. Kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirdiğinizde kilo vermeniz kolaylaşır.
  • Sabah uyandığınızda kahvaltı yapmadan önce 1 su bardağı ılık su ardından biraz daha soğuk su için. Böylece vücudunuza günaydın mesajı verin.

Kahvaltı alternatifleri

Klasik kahvaltı. 1 adet haşlanmış yumurta, dilimlenmiş beyaz peynir, 4 adet zeytin ve bol mevsim yeşillikleri ile 2 dilim tam buğday veya çavdar ekmeği

Ara öğünle geçen pratik kahvaltı. 1 su bardağı süt, 12 adet badem, 2 adet hurma veya gün kurusu

Yulaf sevenleri serinleten kahvaltı. 1 su bardağı yoğurt, 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi, 1 porsiyon meyve ve 3 tam ceviz içi (dilerseniz yoğurda geceden 1 yemek kaşığı chia tohumu ilave edebilirsiniz)

Acil evden çıkanlar için kahvaltı. 2 dilim peynirle yapılan tost veya yarım sokak simidi ile 2 adet peynir

Keyif kahvaltısı. 1 yumurta ve 1 tatlı kaşığı yağ ile yapılmış sebzeli/otlu omlet veya menemen, beyaz peynir, 1 tatlı kaşığı tahin-pekmez, bol yeşillik, 2 dilim ekmek

 Zihin açan kahvaltı. 1 su bardağı süt,  1 haşlanmış yumurta, 2 dilim sert beyaz peynir, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı tereyağı, 3 tam ceviz içi, 2 dilim tam buğday veya çavdar ekmeği

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder