Go to Top

Doğum Sonrası Estetik Ameliyatlar

Şurada Paylaş:

Doğum sonrası estetik ameliyatlar ya da başka bir adı ile mommy makeover, genelde ikinci ve ondan sonraki doğumlarda karın bölgesinde ve genital bölgede oluşan deformiteleri ortadan kaldırmak için yapılır. Bu işlem yapılırken üç bölge hedeflenir: göğüsler, karın ve genital bölge. Eğer aşırı kilo alınmışsa, hamilelik öncesi kiloya ve vücudun yapısına bağlı olarak sırt ve uyluk kısımlarına da bazen müdahale etmek gerekebilir ama bunlar çok ekstrem durumlarda gereken şeylerdir. Bu ameliyatlar genellikle genç ve orta yaştaki hastalar için yapılır. Bu işlemler tek seansta yapılan işlemlerdir ve hasta tamamen doğum öncesi görümüne kavuşabilmektedir.

Göğüste genellikle mastopeksi dediğimiz göğüs toparlama işlemi ya da aşırı sarkması olmayan ama büyüyen göğüslerde göğüs küçültme ameliyatları yapılmaktadır. Buradaki en önemli şey bu işlemi artık hamilelik planlamadıkları bir dönemde yaptırmalarıdır. İşlem yapıldıktan sonra tekrar hamile kalınırsa tekrar deformasyon (sarkmalar, çatlaklar) oluşabilir. Özellikle karın germe işlemi ve hamilelik arasında mutlaka 2 yıl gibi bir süre olmalıdır. Eğer bu süre içerisinde hamilelik durumu olursa çok ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Çünkü bu işlemde karın kasları ve bu kasları çevreleyen zarlar da toparlanmaktadır. Onlar zorlanınca yırtılmalar olabilmektedir çünkü bu bölge ekstren şekilde gerilmiş oluyor.

Ameliyatın yapılabileceği zamanlama olarak; doğumdan sonra genellikle 6 ay minimum süredir, fakat yine de dokuların tamamen normalleşmesi için 1 yıl geçmesini tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder