Go to Top

Burun Estetiği Sonrası Burun Düşmesi Nedir?

Şurada Paylaş:

Burun estetik ameliyatında burnun “düşmesi” hastalarda en çok endişe uyandıran konulardan biridir. Peki burun düşmesi nedir ve neden böyle bir sonuç ortaya çıkar?

Burunun düşmesi genellikle burun ucuna yapılan müdahale ile uç kaldırıldıktan sonra tekrar eski haline dönmesi durumu için kullanılan tabirdir. Bazen de bu terim burun sırtının iyileşme sürecinde aşırı kavisli bir şekil alması için kullanılır. Burun ucunun tekrar eski haline dönmesi ve sarkması çoğu zaman teknik bir hata olup dokuların iyi şekillendirilmemesi veya yeterli tespit edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum özellikle aşırı sarkık ve uzun bir burunda dikkat edilmesi gereken bir husustur. Burun ucunun uygun şekilde kısaltıldığı ve kıkırdak ve yumuşak dokunun gerektiği şekilde tespitinden sonra burun ucu “düşme” ihtimali çok düşüktür.

Burun sırtının “düşmemesi” için en önemli konu müdahale yapılacak dokuları iyi belirlemek ve dokuları yıpratmadan gereken değişikliği oluşturmaktır. Hasar gören kemik ve kıkırdak dokuları iyileşme sürecinde erimeye yatkın olup beklenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir. Diğer bir teknik hata gereğinden fazla doku rezeksiyonudur. Kısacası iyi planlanmış ve dikkatli ve özenle yapılmış bir ameliyatta “çökme” ve “düşme” tabir edilen problemlerin oranı %1-2’yi geçmez ve o da vücudun kendi iyileşme yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder