Go to Top

Botox

Şurada Paylaş:

A tipi botulinum toksini bir bakterinin (clostridium botulinum) ürettiği kas-sinir bileşkesini etkileyen dünyadaki en güçlü nörotoksindir. BOTOX, ALLERGAN firması tarafından ilk kullanıma uygun üretilen ürüne verilen ticari isimdir.

Toksin geniş kullanım spektruma sahiptir. En çok estetik uygulamalarda kullanılan bu toksin yüzün kırışıklıklarını gidermek, kısmı yüz germe etkisi gösteren yüzün belli kaslarında felç oluşturmak, aşırı terleme ve migren gibi geniş bir tedavi yelpazesinde kullanılır. Bu uygulama 18 yaşın üzerinde olan her hastada kullanılabilir fakat bazı kas ve ya nörolojik hastalıklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Toksinin etkisi geçicidir ve 4. Aydan azalmaya başlar ve 6. Ayda tamamen kaybolur ve tekrarlanması gerekir. Bu uygulama yüzeysel kırışıklıklara etkilidir ve derin kırışıklıklara kısmen etki eder. Terlemeyi engelleme amacıyla kullanıldığında etkisi daha da uzun sürebilir.

Karşılaşılan sorunlar arasında hastalar için en endişe vericisi göz kapağı felcidir. Aşırı doz veya yanlışlıkla göz kapağı kasın içine enjekte edildiğinde bu problem ortaya çıkar fakat geçicidir. Asimetri, önemli mimiklerin kaybı, şişlik ve morluk diğer yan etkilerdir. Bunların hepsi geçicidir ve düzeltilebilir.

Gönder