Go to Top

Botoks Hakkında

Şurada Paylaş:

Kullanım Alanları: 

Botoks ilk başlarda estetik dışı bir amaçla; felçli hastalarda felç olan ve sertleşmiş olan kasları yumuşatmak için üretilen bir ilaçtı. Botoksun şu anda en önemli kullanım alanları felçli hastalarda özellikle spastik çocuklarda kasların biraz daha gevşemesi ve rahatlaması için kullanılır. Onun dışında migren tedavisinde kullanılıyor. Her migren buna cevap vermez, tension headache dediğimiz migren ağrılarına %90 oranında cevap veriyor. Bunun dışında diş hekimleri gece diş gıcırdaması olan veya çiğneme kaslarında strese ya da alışkanlığa bağlı aşırı kasılma yaşayan hastaları rahatlatmak için kullanır. Ve son olarak da yüz bölgesinde, boyun bölgesinde oluşan kırışıklıklar için estetik amaçlı kullanılır. Bazı durumlarda Botoksun yetersiz kaldığı yerlerde dolgu da kırışıklıkları yok etmek için ek tedavi olarak kullanılır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks sonrası yaşanan sıkıntılar, uygulamadaki doza bağlıdır. Çok fazla abartılmadığı sürece ağız kapatamama gibi durumlar söz konusu olmaz. Güvenilir yerlerde, alanında uzman kişilerce yapılması gerekmektedir.

Botoks yapıldıktan sonra cilde müdahale (peeling, dermabrazyon) yapmamaları gerekiyor. Botoks işlemi yapıldıktan sonra minimum 4-6 saat kadar aşırı mimik yapılmamalıdır. Gülme, çiğneme gibi hareketlerde bulunulmamalıdır. Botoks yapılan bölgeler ovuşturulmamalı, kesinlikle masaj yapılmamalı. Alkol ve sigaranın botokstan sonra bir sakıncası bulunmamaktadır.

Ne Kadar Sürede Tekrarlanabilir

Botoks ortalama 6 ayda, maksimum ise 8 ayda bir yenilenmeli çünkü o sürede etkisini yitiriyor. Vücut toksinleri atıyor, sinir uçları kendini yeniliyor ve tekrardan harekete geçiyor. Kalıcı Botoks bugüne kadar üretilmedi, öyle bir versiyonu yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gönder